14 Kas 2016
Kasım 14, 2016

Tescilli Marka Nedir ?

0 Yorum

Tescilli marka, ürünlerin ayırt edici nitelikte olması, bir diğer anlatımla başka markalar ile karıştırmasına sebep olmayacak şekilde özgün olması anlamına gelmektedir.Bir işletmenin sahip olduğu markayı temsil eden bir işarettir.Bu kadar önemli bir işaret, itina ile korunmalı, legal olarak tescil edilmeli ve bunu ispatlayacak belgeye sahip olunmalıdır.

Tescilli bir marka, başka bir şahsa  devredilebilir, diğer durumlarda mülkiyet değişikliğine konu olabilir, miras yolu ile başkasına bırakılabilir, faaliyet  hakkı lisans konusu olabilir, haciz ve rehin edilebilir.Tescilli bir markayı izinsiz kullanmak, boş bulduğunuz bir araziye bina dikmeye benzer.Sahibi gördüğü an, bittiğiniz andır. Ağlasanız da, sızlasanız da uçarı kaçarı yok o ismi hiçbir şekilde kullanmayacaksınız.

Tescilli markan tescilsiz markaya oranla geniş avantajları vardır.Marka tescillenmesi müracaat sürecinde, TPE tarafından incelenen, uygun bulunduğu durumda  yayınlanan ve üçüncü şahısların  öneri ve itirazlarına açılan bir marka, hem resmi kuruluşların hem de toplumun analizinden geçmiş olmasının oluşturduğu güvenle daha sağlam temellere sahip olur.Artık hiçbir tehdit barındırmamasının yanı sıra, elinde resmi kuruluş tarafından verilmiş bir ispatı vardır.Haksız kazanç girişimlerini kolayca önleyebildiğiniz gibi, yaptırım faaliyetlerini de  sağlayabilirsiniz.

Tescilli  marka, sadece başkalarının haksız kazanç sağlamasını engellemekten öte, haksız kazanç sağlıyor iddiası ile sizin engellenmenizin de önüne geçmektir. Çünkü; bu durumda, varlığından bilginizin dahi olmadığı, fakat sizin markanızla ayırt edilemeyecek kadar benzer olan tescilli bir markaya sahip olan bir kişi ya da işletme, size karşı yaptırımlar gerçekleştirebilir ve sizi dava açarak önleyebilir.Tüm yatırımlarınız ve çalışmalarınız bir anda büyük bir tehdit altında girebilir.